Bronco – skautský oddíl


Pro zájemce

Co je to skauting?

Informační leták pro rodiče

Parta dobrých kamarádů

Kluci v oddíle najdou dobré kamarády, kteří jim vydrží třeba na celý život. Skauting, to je kolektiv stmelený dohromady společnými prožitky a společenství plné přátelské atmosféry.

Příležitost naučit se sociální a další dovednosti

Děti se učí mnoha praktickým a užitečným věcem, například žít v souladu s přírodou, zvládat krizové situace a spolupracovat v týmu. Kromě toho se učí, jak se chovat ve společnosti dalších lidí a jak jim pomoci, když to potřebují. Na rozdíl od úzce zaměřených zájmových kroužků skauting podporuje rozvoj osobnosti a získávání všeobecného rozhledu.

Možnost trávit volný čas zábavně a smysluplně

Skauting vychovává – nenásilně, zábavně, pomocí her a praxe. Naše výchovné metody jsou moderní a děti baví. Skauting není nuda, je to aktivní způsob smysluplně stráveného volného času. Naše akce jsou plné zážitků, objevů a dobrodružství.

Bezpečné zázemí pro výchovu dětí

Vedoucími v oddílech jsou lidé, které práce s dětmi baví a kteří prošli akreditovanými kurzy. Systematicky zvyšují svoji kvalifikaci, navštěvují semináře, jsou proškoleni v první pomoci a ve zvládání krizových situací. O děti je tedy v oddílech dobře a bezpečně postaráno.

Více informací >>

Naše činnost

Scházíme se každé pondělí od 17:30 do 19:00 v naší klubovně na pravidelných schůzkách. Ty jsou nejen plné her, ale také si zábavnou formou procvičujeme řadu dovedností a vědomostí, které uplatníme jak při skautských akcích, tak v praktickém životě.

Činnost oddílu se však nesoustřeďuje jen do klubovny – přibližně jednou za měsíc se vydáváme na jedno i vícedenní výpravy do okolí i do vzdálenějších míst. Objevování tajemných jeskyní nebo hledání pokladů je tou pravou příležitostí k poznání světa kolem nás i sebe samých.

Vyvrcholením celoroční činnosti oddílu je letní tábor trvající tři týdny, kde se zúročí zkušenosti získané během roku. Na něm se kluci především učí být platnými členy týmu, osvojují si pravidla spravedlivého soupeření, naučí se vařit, pracovat se sekyrou a pilou, stavět indiánské stany „tee-pee“ a mnoho dalšího.

Více o oddílu >>
Více o historii >>

Jak se zapojit?

Pokud vás naše nabídka zaujala a chcete zjistit, zda se vašemu synovi bude u nás líbit, může se přijít podívat na schůzku (pondělí 17:30 – 19:00, Katovická 409). Zajímá-li vás, jak schůzky vypadají a co s dětmi hrajeme můžete být na schůzce samozřejmě přítomni.

Konkrétní způsob začlenění je vždy přizpůsoben okolnostem a záleží na vzájemné domluvě.

Z administrativní stránky umožňujeme, aby dítě chodilo na schůzky nezávazně a zdarma po dobu dvou měsíců. Po této době požadujeme vyplnění přihlášky a zaplacení členských příspěvků (popř. poměrné části člen. příspěvků)

Účast

Dítě by mělo chodit pravidelně na schůzky i jezdit na výpravy. Nicméně nevyžadujeme stoprocentní účast. Pokud v účasti na výpravě něco brání (vaše finanční situace, problémy ve škole, …) lze samozřejmě neúčast omluvit. V některých případech je možné, aby dítě chodilo jen na schůzky. Neakceptujeme však možnost, že dítě nebude vůbec chodit na schůzky a bude jen jezdit na výpravy.

Bezpečnost

S dětmi pracují lidé, kteří mají potřebnou kvalifikaci. Skautská organizace má svůj vlastní systém vzdělávání vedoucích, které zahrnují pedagogiku, zdravovědu, metodiku vedení a další oblasti. Dále mají někteří vedoucí zdravotní kurz a specializované vzdělání pro různé sportovní aktivity, které s dětmi provozujeme (instruktor vodní turistiky a raftingu, instruktor nízkých lanových aktivit).

Na všechny účastníky jakýchkoli akcí pořádaných skautskými oddíly se vztahuje úrazové pojištění.

Co bude nováček potřebovat?

Schůzky

Na několik prvních schůzek nemusí nosit nic – v případě potřeby mu rádi něco zapůjčíme. Později by na schůzky měl nosit:

 • Šátek: Normální čtvercový šátek, nejlépe bavlněný.
 • Uzlovačku: Kus pletené šnůry dlouhý přibližně dva metry.
 • A5 Blok
 • Tužka
 • Skautská stezka: průvodce skautingem, obsahuje nejrůznější úkoly a vede děti k všestrannému rozvoji. Dostane po určité době od vedoucích.

Výpravy

Během několika měsíců byste měli svému dítěti opatřit vybavení na výpravy. Zde je několik tipů, co koupit a podle čeho vybírat:

 • nůž: mělo by jít o jednoduchý zavírací kapesní nůž, bez zbytečných funkcí, ne dýku apod.
 • spacák: na výpravách by měl stačit spacák na jaro až podzim, tj. s komfortní teplotou do cca –5°C. Doporučujeme kupovat spacáky z dutého vlákna, péřové jsou zbytečně drahé. Několik rad při výběru spacáku je na stránkách Prima. Spacák lze koupit nejlevněji přes internet přímo u výrobce – např. spacáky od firmy Prima, která mívá slevy na loňské modely spacáků – lze doporučit; dále Condor, Hannah, Pinguin, Gemma, …
 • karimatka: stačí obyčejná karimatka, lze koupit v níže uvedených obchodech nebo ve větších obchodních domech, lze koupit od 150Kč. Nafukovací karimatka je sice pohodlnější a má lepší izolační vlastnosti, ale velice snadno se poškodí.
 • batoh: na výpravy by měl stačit batoh s objemem 50 – 60 litrů. Větší batoh je zbytečně velký a svádí k braní zbytečných věcí, které dítě jen zatěžují. Nejdůležitější je na batohu zádový systém. Měl by pevně držet na zádech, opírat se ve správných místech a dobře větrat. Bederní a hrudní pás je samozřejmostí. Doporučujeme výrobce: Trek-sport, Gemma, Doldy, …
 • boty: záleží na počasí a terénu. V letním období někdy stačí i sandále. Jindy se hodí nepromokavé boty, které drží i kotník.
 • ešus: lze koupit hliníkový či dražší nerezový, v obchodních domech či outdoorových prodejnách. Není však nutný pro každého, často na výpravách vaříme pro všechny najednou, případně po dvojicích.
 • dále doporučujeme:
  • čelovka – baterka s páskem pro nošení na hlavě. Vydrží dlouho svítit díky nízké spotřebě diod a nemusí se držet v ruce.
  • termoska – zvláště v zimním období na výpravy skoro povinná. Když je člověku zima, tak teplý čaj přijde vhod.
  • pončo – druh pláštěnky bez rukávů, která překrývá i batoh. Při spaní v přírodě se hodí i mezi zem a karimatku jako izolace od vlhkosti a proti špíně.
  • návleky – ve sněhu nebo vysoké mokré trávě důležitá ochrana proti namočení bot svrchu.
  • obaly na oblečení – plátěné pytlíky na oblečení – na rozdíl od igelitky se neroztrhne při tahání z batohu. (Např. tento průhledný síťovaný 2,5 litru velký)

Zajímavé odkazy a články lze nalézt také na www.svetoutdooru.cz.

Většinu vybavení lze v omezeném množství i půjčit z oddílu, nebo od vedoucích, pokud se ozvete s dostatečným předstihem.

Outdoorové prodejny

Kroj

Vaše dítě bude též výhledově potřebovat skautský kroj.

Kroj skautů či skautek:

 • krojová košile
 • hnědý šátek s turbánkem a píšťalka se zelenou šňůrkou (Píšťalka není povinná)
 • nášivky: domovenka (Praha), číslo oddílu (patří na levý rukáv), družina, mezinárodní znak skautů nebo skautek (patří na pravý rukáv).

Ke kroji se nosí jednobarevné kalhoty či kraťasy přírodní barvy.

Košile, šátek, píšťalka a šnůrka se prodává ve Skautské prodejně Jun (http://junshop.cz, Haškova 7, Praha 7). Je rozdíl mezi chlapeckou a dívčí košilí.

Nášivky a doplňky je možné pohodlně zakoupit přes vedoucí za neziskovou cenu. >>> Přejít na přehled nášivek

Peníze – kolik vás skaut bude stát

Členské příspěvky jsou pro škol. rok 2014/2015 700 Kč. Vybíráme je vždy na konci října. Do té doby může vaše dítě chodit na schůzky nezávazně. Pokud začne chodit během školního roku, budou členské příspěvky v poměrné výši.

Výprav stojí většinou 200–400 Kč. Určitý zdroj příjmů na výpravy nám poskytuje dotace od MHMP.

Cena třítýdenního letního tábor v roce 2014 byla 3500 Kč.

Jsme nezisková organizace, z vybíraných peněz se hradí pouze náklady na činnost oddílu a členské příspěvky nadřazené organizaci (tj. Junák – svaz skautů a skautek ČR), které jsou potřebné k udržení organizace v chodu. Vedoucí jsou dobrovolníci bez nároku na odměnu.